Współcześnie publikowanie treści w Sieci nie jest już szczególnie wielkim wyzwaniem. Dostęp do wielu bezpłatnych i komercyjnych skryptów typu CMS pozwala większości użytkowników na samodzielną budowę strony i całkiem sprawne nią zarządzanie.

Jednak są wśród nich tacy, którzy oczekują większej elastyczności i możliwości wpływu na każdy aspekt, ale bez konieczności wspierania się modułami (skryptami) dostarczanymi przez innych autorów. Praktycznie każdy z dostępnych CMS-ów oferuje mechanizmy zwiększania funkcjonalności przez systemy wtyczek lub rozszerzeń, problemem zwykle jest wybranie tego najlepszego do zaspokojenia potrzeb. Jednak zdarza się, że zainstalowana wtyczka co prawda realizuje swoje zadanie, ale robi to nie do końca zgodnie z oczekiwaniami użytkownika. Wtedy zwykle trzeba iść na kompromis, albo zaangażować się w samodzielną modyfikację i dostosować jej działanie.

Dla użytkownika końcowego, który nie jest programistą, ale nie ma problemów z obsługą komputera i poruszaniem się w Sieci, CMS będzie optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie, gdy jest realistą z ograniczonym budżetem.

Dla kogoś bardziej wymagającego pozostaje skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, która zainstalowanego CMS-a potrafi odpowiednio "liftingować" i wzbogacić jego funkcjonalność o elementy, których oczekuje klient.

Klient zdeterminowany, z jasno określonym planem i wizją, trafi zapewne do firmy lub freelancera, którzy specjalnie dla niego przygotują odpowiedni pakiet skryptów dedykowanych tylko do zaspokojenia jego potrzeb. Uniwersalność takiego rozwiązania będzie raczej słaba, ale użytkownik dostanie dokładnie to, co sobie zaplanował i czego oczekuje. I będzie zadowolony.

Nie wiem, jakich narzędzi najczęściej używa się do tego celu. Ja swoje rozwiązania buduję w PHP, korzystając z frameworka Laravel 5, jQuery i zasobów NPM oraz Composera. Bawię się w skrypty od czasów PHP/FI, czyli już ponad 20 lat, i w tym okresie "przećwiczyłem" dziesiątki różnych pomysłów i rozwiązań.

Wiele z nich może być z powodzeniem wykorzystywanych w różnych projektach, o części z nich będę tutaj pisał. Paradoksalnie do publikacji nie używam własnych skryptów - wszystko, co można będzie tutaj przeczytać dostarczane jest za pomocą zbudowanego z zgodnie z "Laravel style" pakietu October CMS, który oczywiście gorąco polecam.


blog comments powered by Disqus